top of page

8th Annual Top Shorts 2022: The Winners


We're thrilled to unveil the triumphant selections of the 8th edition of Top Shorts, celebrating outstanding achievements in both filmmaking and screenwriting.

After careful deliberation and fierce competition, we proudly present the remarkable projects that have made it to the top.




Best of Fest

All Blood Runs Red - Paul Mignot


Best Narrative Film

Deus Ex Machina - Jessy Langlois


Best Indie Film

At the Strawberry Stand - Gerald Gerhard Pribek


Best Drama

Restless - Asger Krøjer Kallesøe


Best Comedy

The Rite Girl - Cody Theilman


Best Thriller

Reshape - Siming Zheng


Best Horror

The Game - Brynn Chamblee


Best Sci-Fi

Anomaly - Michael Jeanpert


Best Experimental Film

The Red Clock - Alexandra Balda


Best Inspirational Film

Leader - Chris Overton


Best Fantasy Film

Magic Drug - Wenchi Pan


Best Dark Comedy

My Dinner With Werner - Maverick Moore


Best Crime Film

Blue Lanterns - Brandon Chi-Wei Chen


Best LGBTQ Film

Spin - Lisa Marie Tedesco


Best Musical/Dance Film

Places, Please - Reed Luplau


Best Web/TV Pilot

Audition - Cosimo Tucci


Best Web Series

Vertu - Fabien Dufils


Best Documentary

Kara - Star Of The World - Daniel Mark Bedell


Best Animation

Miracle - Shaofu Zhang


Best Music Video

Niletto - Someone like you - Vladimir Besedin


Best Student Film

Final Deathtination - Marika Tamura


Best Microfilm

I Don't Want Him Either - Heather Hawthorn Doyle


Best Director

Incognito - Jacky Song


Best First Time Director

Hanakotoba - Franck Lahoui, Jowkid


Best Indie Filmmaker

The Glimmer - Wenchi Pan


Best Young Filmmaker

It Always Is - Tristan Cohen


Best Actor

Forest Giants - Michael Moskewicz


Best Actress

Restless - Sarah Boberg


Best Child/Young Actor

Blue Lanterns - Julian Chan


Best Child/Young Actress

Speak - Trinity Soos


Best Duo

Forest Giants - Michael Moskewicz & Erin Clark


Best Ensemble

The Game - Emma Rose Smith, Eden Harper, Rae Becka, Ryan Lewis, Greyson Chadwick, Darla Delgado, Addison Ross, Keller Fornes, Rebecca Rose Goodman, Brynn Chamblee


Best Cinematography

All Blood Runs Red - Eric Dumont


Best Editing

Life After - Zach Prichard


Best Score

Life After - Ryan Taubert


Best Sound Design

The Calling - Xiaoyu Yang


Best Song

Dark Shadow - Jehan Rabah Assria, Adeniyi "Synematik" Adelekan


Best Commercial/Promotional Video

The Calling - Xiaoyu Yang


Best Trailer

Incognito - Jacky Song


Best Original Story

The Last Light - Dave Craighead


Best Screenplay

Evie and Beck Kill A Monster - Chris Paschall


Best Television Script

Losing the Plot - Nicola Morris, Rupert Bogarde


Special Jury Award

Eldorado - Kevin James Bond


Breakthrough Filmmaker of the Year

The Memories of A Song - Sibo Zhu


Breakthrough Screenwriter of the Year

No Respect - Benjamin King





* The Best of Fest winner receives a free statuette. Other winners may order an official Top Shorts statuette.


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off



Watch "All Blood Runs Red", directed by Paul Mignot





Comentários


bottom of page