WINNERS
OCTOBER 2020
ROAM review
Paz design
The System  design
King of Angels  design
Jade & Jaded design
F8th design
Drowning in Paradise design
Bucko & Junior design
Xiety  design
Underneath  design
The Heretic design
The Don't Call List  design
The Romans  design v2
Meanwhile At A Cabin Somewhere Near Fair
Sin  design
The Animal design
Sawa design
ProDogTV design
Requiem for a Crab   design
Operation Shell Shock Phantoms  design

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

Film of the Month
ROAM
David Jung
Best Narrative Film
Paz
Andrew Gutierrez
Honorable Mention: Narrative Film
Come Home To Me
Gavin Bradley
 
Best Indie Film
F8th (= Rebirth + Faith)
Glenn Plummer
 
Honorable Mention: Indie Film
The Daring Young Girl on the Flying Trapeze
Nina Ross
 
Best Drama
The System
Michael Cruz
 
Honorable Mention: Drama
Ms. Anita
Richeler Aladin
Best Comedy
Bucko & Junior
Jordan Rader
 
Honorable Mention: Comedy
Vinny Mancuso's Rules for Good Business
Spartan Daggenhurst
Best Thriller
The Animal
Oscar Cowie
Honorable Mention: Thriller
Hunted
Joey Katches
Best Horror
Meanwhile At A Cabin Somewhere Near Fairplay, CO
Michael Chenette
Honorable Mention: Horror
Black Orchid Challenge
Kevin Cappiello
Best Action Film
Operation Shell Shock: Phantoms
Allan Riggs
Best Sci-Fi
ROAM
David Jung
Best Experimental Film
Sin
Alberto Martín-Aragón
Honorable Mention: Experimental Film
Northern Rivers
David Ondaatje
Best Inspirational Film
Xiety
Carlos Torres, Karen Torres
Honorable Mention: Inspirational Film
Before Sunrise
Julia L. Rosengren
Best Fantasy Film
Sawa
Harinarayan Rajeev
Honorable Mention: Fantasy Film
Seven Wishes
Karolina Bomba
Best Romance Film
The Don't Call List
Tevin Everett
Honorable Mention: Romance Film
Screen Girl
J.D. MacNutt
Best Parody
King of Angels
Fred Bonheim
Honorable Mention: Parody
Chronicles of Gnarnia: The Rex Chadwick Story
Brian Colin Foley
Best Dark Comedy
Requiem for a Crab
Patrick Gehlen
Honorable Mention: Dark Comedy
Dead Girl
Lloyd Briggs
Best LGBTQ Film
Underneath
Lena Weller
Honorable Mention: LGBTQ Film
Bonnie & Bonnie
Lena Murisier
Best Web/TV Pilot
The Romans
Maurice Micallef, Chris Micallef
Honorable Mention: Web/TV Pilot
Lola Does Manhattan
Rob Margolies
Best Web Series
Jade & Jaded
Sarah Franco
Honorable Mention: Web Series
Diversity Hires
Tevin Everett
Best Documentary
ProDogTV
Randall Owens
Honorable Mention: Documentary
Tadpoles: The Big Little Migration
Maxwel Hohn
Best Animation
The Heretic
Veselin Efremov
 
Honorable Mention: Animation
52 - A Tale of Loneliness
Johnny DePalma
Best Music Video
Drowning in Paradise
Drue de Milo
Honorable Mention: Music Video
O My Nation
Mohammed K Paika
Best Student Film
Paz
Andrew Gutierrez
 
Honorable Mention: Student Film
The Chess Match
Alisher Balfanbayev
Best Microfilm
With Love
Kirana Rafli
Honorable Mention: Microfilm
Just a Hunch
Tim Jim Lin
Best Director
ROAM
David Jung
 
Honorable Mention: Director
Kicks
Maria Soccor
Best First Time Director
This is how I lost my virginity
Claire Chubbuck
 
Honorable Mention: First Time Director
Audition Room 2
Jette Newell
 
Best Indie Filmmaker
Just Another Birthday in Bedlam
Barry Heins
Honorable Mention: Indie Filmmaker
Short Stay
Cydney Cochrane
Best Young Filmmaker
bun·ny /’bane/ - lost girl
Anna Martin
Honorable Mention: Young Filmmaker
The Nexus
Caleb Reese Paul
Best Actor
ROAM
Josh Connor
Honorable Mention: Actor
Operation Shell Shock: Phantoms
Allan Riggs
Best Actress
This is how I lost my virginity
Sofia D'Marco
Honorable Mention: Actress
XIETY
Karen Torres
Best Actor in an Indie Film
Come Home To Me
Lance Caver
Best Actress in an Indie Film
bun·ny /’bane/ - lost girl
Brooke Michelle
Best Child Actress
Lonelyboy
Cali Jennings
Best Duo
The System
Ashley Olivia Fisher & Daniel Puig
Honorable Mention: Duo
Bucko & Junior
Jance Enslin & Nick Saso
Best Ensemble
Estilo Americano
Lidia Porto,Antonio Jaramillo, Zuleyka Silver, Lombardo Boyar, Goya Robles, Ruben Garfias, J. Teddy Garces, Jessica Meza
Honorable Mention: Ensemble
Kicks
Maria Soccor, Scott Albrecht, G.K. Williams, Vanessa Bontea, Lou Martini Jr., Anthony Chisholm, Perry Young
Best Cinematography
XIETY
Jake Slonecker
Honorable Mention: Cinematography
Roger That
Anatoly Ivanov
Best Editing
XIETY
Carlos Torres, Karen Torres
Honorable Mention: Editing
Agent
Matt Hartle
Best Sound Design
52 - A Tale of Loneliness
Jeremy S. Bloom
Honorable Mention: Sound Design
My Demons
Nils-Peter Vaggelyr
Best Visual Effects
The Heretic
Veselin Efremov
Best Trailer
The Romans
Maurice Micallef
Honorable Mention: Trailer
Love Thy Neighbour
Nisha Kapoor, Deidre Jantjies
Best Original Story
Paz
Andrew Gutierrez
 
Honorable Mention: Original Story
Kicks
Maria Soccor
 
Best Screenplay
Anya
Mike Greenwood
Honorable Mention: Screenplay
Animal in the End
Paul Rowe
Best Drama Screenplay
Fairytale
MIna Maniska
Best Comedy Screenplay
The Old Gods Club
Tracy Schumer
Best Horror Screenplay
A Vacation
MCCALEB BURNETT
Best Fantasy Screenplay
A Stop In Destiny
Jim Norman
Best First Time Screenwriter
Pandemonia
Fredrick L Crawford Jr
Honorable Mention: First Time Screenwriter
Refractions
Paula Rossman
Best Television Script
Anya
Mike Greenwood
Honorable Mention: Television Script
Reaper Mom
Ben Yates
ROAM

The System

Paz

Xiety

Underneath

acb7ded535-poster

Vinny Mancuso's Rules for Good Business

THE ROMANS

The Chess Match

Sin

Short Stay

Roger That

Requiem for a Crab

Operation Shell Shock- Phantoms

Meanwhile At A Cabin Somewhere Near Fair

Lonelyboy

f08f832b86-poster

Kicks

Dead Girl

bun·ny :’bane: - lost girl

Bucko & Junior

Audition Room 2

52 - A Tale of Loneliness

OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Screenwriting Tip.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png
Filmmakers Connect.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.