WINNERS
JUNE 2020
Pork Chop review
Mabel Design
Inhale design
Making Waves design
River design
The Jersey Connection Season 2 design
Spotted design
Virtually Together design
Pentimento design
Office 86 design
Mark of the Rougarou design
It's That Guy design
Kongo design
Heartstruck design
Pork Chop design
Free Desk design
Harbor Island design
Breathe design
‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏2020 06 TS F
‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏2020 06 TS SCREENPLAY FINALIST
‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏2020 06 TS SEMI-FINALISTS

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

Film of the Month
Pork Chop
Katherine Guggenberger
Best Narrative Film
Mabel
Kimberley Wintle
Honorable Mention: Narrative Film
Walking Thin Lines
Preston Ray
 
Best Indie Film
Heartstruck
Ian Thomas Kent
 
Honorable Mention: Indie Film
Tingly
Jay Gill
 
Best Drama
Pentimento
Benjamin O'Donnell
 
Honorable Mention: Drama
Something Safe
Shaun Lupton
Best Comedy
Free Desk*
Keith Macri
 
Honorable Mention: Comedy
Do Not Open
Moses Mugo
Best Thriller
Kongo
Bryan Wynn Sutton, John Roche
Best Horror
Mark of the Rougarou
Erica Duke
Best Action Film
Office 86
Jyo Carolino
Best Sci-Fi
River
Emily Skye
Best Experimental Film
Spotted
Shranjay Arora, Seda Anbarci
Best Inspirational Film
Making Waves
Laura Zéphirin
Honorable Mention: Inspirational Film
Sonya Slidez
Abbey Spacil
Best Fantasy Film
Virtually Together
John Argelander
Best Romance Film
Heartstruck
Ian Thomas Kent
Best Dark Comedy
It's That Guy!
Jean Paul San Pedro
Best Web/TV Pilot
Harbor Island
Tiffany Rhodes
Honorable Mention: Web/TV Pilot
Texas High School Football
Peter Calvin, Brent Crable
Best Web Series
The Jersey Connection Season 2
Tim Firtion
Honorable Mention: Web Series
Birthday in Place
Dave Laden
Best Documentary
Inhale
Brian Chambers
 
Honorable Mention: Documentary
Grassland Stranger
Ziyu Wu
Best Animation
Pork Chop
Katherine Guggenberger
 
Honorable Mention: Animation
The Train to Qinling
Shir Baron
Best Music Video
Breathe
Marianne Bernhard, Raz Kennedy
Best Student Film
Pork Chop
Katherine Guggenberger
 
Honorable Mention: Student Film
Way Back Home
Yanyan Zhao
Best Microfilm
Chums
Olivia Perkins
Honorable Mention: Microfilm
Coronalone?
Nigel Gould-Davies
Best Director
Mabel
Kimberley Wintle
 
Honorable Mention: Director
Grandpa's Long March
Bolun Wei
 
Best First Time Director
Cherry Swamp Road
Josh Cummins
 
Honorable Mention: First Time Director
Baby in the Basement
Dina Faye Gilmore
 
Best Indie Filmmaker
Lifeless
Alex Fedosov, Elvira Sinelnik
Honorable Mention: Indie Filmmaker
Harra and the Donkey
Chris Malone
Best Actor
Pentimento
Toby Truslove
Honorable Mention: Actor
Grandpa's Long March
Andy Sun
Best Actress
Mabel
Kimberley Wintle
Honorable Mention: Actress
Way Back Home
Mingjie Li
Best Actor in an Indie Film
Heartstruck
Jeremiah O'MaHony
Best Actress in an Indie Film
River
Mary Cameron Rogers
Best Young Actress
Harbor Island
Lacey Caroline
Best Duo
Do It Again
Cecilia Cereijido-Bloche & David Socolar
Honorable Mention: Duo
Lifeless
Elvira Sinelnik & Erin Michele Soto
Best Ensemble
Mabel
Kimberley Wintle, Alexander Dreymon, Christopher Ashman, Cat Limket, Alex Benjamin, Kelly Musslewhite, Julyza Commodore, Rhoda Pell
Best Cinematography
Inhale
Nik Pilecki
Honorable Mention: Cinematography
Cat's Eye
Haley Min Young Kreofsky
Best Editing
Pentimento
Richard Learoyd, Harry Learoyd
Honorable Mention: Editing
Coma
Pavel Dovgal
Best Score
Pentimento
Andy Scott
Honorable Mention: Score
Mother Earth
Ida Jazayeri
Best Sound Design
Pork Chop
Steve Yannacone
Honorable Mention: Sound Design
Mabel
Jamie Ganache
Inspiring Woman in a Film
Making Waves
Lamya Essemlali
Best Commercial
Wanna Get Away
Alfonssette Medina
Best Trailer
River
Emily Skye
Honorable Mention: Trailer
The Shannon O'Brian Chronicles "COVIDEO FACEMASK SERIES"
Jenness Rouse
Best Original Story
Grandpa's Long March
Bolun Wei
 
Honorable Mention: Original Story
Sign
Shay Albert
 
Best Screenplay
TheoMORPHIS
Sam Moony
Honorable Mention: Screenplay
Link
Peter Tamaribuchi
Best Television Script
Black Rose
Uzair Merchant
Pork Chop

Mabel

Pentimento

River

Something Safe

Way Back Home

Sonya Slidez

Office 86

Mark of the Rougarou

It's that guy!

Grandpa's Long March

Harbor Island

Texas High School Football

The Train to Qinling

Do Not Open

The Jersey Connection

Screen Shot 2020-06-28 at 15.31.10

Baby In The Basement

Chums

Heartstruck

Do It Again

Coma

OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Screenwriting Tip.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png
Filmmakers Connect.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.