WINNERS
MAY 2020

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

Film of the Month
HotHed
David Spring
Best Narrative Film
Windblown
Usher Morgan, Katie Vincent
Honorable Mention: Narrative Film
The Millennial Condition
Michael Welsh
 
Best Indie Film
Hot Take
Arthur Glover
 
Honorable Mention: Indie Film
Someluck
Joshua Hanesack
 
Best Drama
Legacy
Cristobal Abugaber
 
Honorable Mention: Drama
Skindeep
Darryl "D.Roe" Parker
Best Comedy
HotHed
David Spring
 
Honorable Mention: Comedy
What Do We Do?
Roderick Fenske
Best Thriller
Countless Sheep
Rhett Wellington, Riley Robbins
Honorable Mention: Thriller
Cherry Swamp Road
Josh Cummins
Best Horror
Susie
Jordan Doig
Honorable Mention: Horror
Peek a Boo: I See You
Jose Escorcia
Best Sci-Fi
Plant
Carlos Milite
Honorable Mention: Sci-Fi
Refuge
Sina Sultani
Best Experimental Film
One Actor Short 3
Yuval David
Honorable Mention: Experimental Film
Artist, Act of Love
Kuukua Eshun
Best Inspirational Film
A Line Unbroken: The Charles Forrester Story
David Earnhardt, Patricia Earnhardt
Honorable Mention: Inspirational Film
May Day: COVID Across America
Georgia Fort, Krysta Rayford
Best Romance Film
Manasanamaha
Deepak
Honorable Mention: Romance Film
Wow
Justice Gamble, Alex Benjamin
Best Mystery Film
Acid Fantasy
Lorenzo Lanzillotti
Best Parody
Coasters: A Film by Ben Kurns
J.G. Murphy, Nolan Pugh
Best Dark Comedy
The Axe and the Iron
Matthew Roseman
Best Romantic Comedy
Just Delivered
Rosie Gaunt-Mathieson
Honorable Mention: Romantic Comedy
A Lily in L.A.
Glen Michel
Best LGBTQ Film
Wherever, Whatever
Broderick Angeles
Honorable Mention: LGBTQ Film
The Cruising Monologues
Jose Batista-Ayala
Best Web Series
Zader Law
William Woods, Shawn Bates, Stanley Sievers
Best Documentary
CPAC: The World is Watching
Jason Killian Meath
 
Honorable Mention: Documentary
Sleep in Heavenly Peace - A Bed for All Children
Steve Colwell, Teri Horsley
Best Animation
Stick To Manual
Christian Antonini, Tanice Arnold
 
Honorable Mention: Animation
Delivery
Kenna Hornibrook, Crissy Peters
Best Music Video
Mama
Tonio Krueger
Honorable Mention: Music Video
Devotchka "Done With Those Days"
Marcin Biegunajtys, Nick Urata
Best Student Film
Tic Talk: Time to Heal
Maria Florencia Smith
 
Honorable Mention: Student Film
Nothing But The Truth
Kayla Marcus
Best Microfilm
Unapeeling
Amber Baris
Honorable Mention: Microfilm
Long Way Down
Brandon Lopez
Best Director
Windblown
Usher Morgan, Katie Vincent
 
Honorable Mention: Director
Acid Fantasy
Lorenzo Lanzillotti
 
Best First Time Director
Letters from a Father
Andrea Fantauzzi
 
Honorable Mention: First Time Director
The Axe and the Iron
Matthew Roseman
 
Best Indie Filmmaker
Astray
Josh Brainin, Ernest Kabashi
Honorable Mention: Indie Filmmaker
Resilient
Lexa Davis
Best Young Filmmaker
The Friday Night Escape
Billy Tsiolis
Best Actor
Countless Sheep
Marco Delvecchio
Best Actress
Windblown
Katie Vincent
Best Young Actor
Letters from a Father
Cam Burns
Best Young Actress
Letters from a Father
Katie Coryell Hall
Best Duo
Till Death
Emma Maddock & Andrew Thomas
Honorable Mention: Duo
Windblown
Katie Vincent & Jacob A. Ware
Best Ensemble
Countless Sheep
Marco Delvecchio, Rhett Wellington, Anna Daines, Jeremiah Jahi, Ryan Ramirez, Lucas Royalty
Honorable Mention: Ensemble
HotHed
Nimisha Odedra, Victoria Broom, Amber Doig-Thorne, Jonathan Hansler, Alexander Neal
Best Cinematography
HotHed
Beatriz Delgado Mena
Honorable Mention: Cinematography
Something To Fight 4
Denis Bosnjakovic
Best Editing
HotHed
James A Bull
Honorable Mention: Editing
Countless Sheep
Riley Robbins
Best Score
Plant
Fabrizio Licheri
Honorable Mention: Score
Delivery
Kenna Hornibrook, Crissy Peters
Best Visual Effects
Plant
Carlos Milite
Best Original Story
HotHed
Stephen Pitt, David Spring
 
Honorable Mention: Original Story
Satanico
J.R. Curtis
 
Best Screenplay
Josie's Date With Death
Lisa Marie Tedesco
Honorable Mention: Screenplay
Glass to Metal
Bryce Parks
Best Drama Screenplay
Paddy's Tonsorial Emporium
Ronald Milburn
Best Comedy Screenplay
Miss Taken
Alison Moir
Best First Time Screenwriter
Eve
Debra Sharkey
Honorable Mention: First Time Screenwriter
Channel Bibi
Preya Gill, Rajan Gill
Best Television Script
The Perfect Time
Scott Nelson
OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Filmmakers Connect.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.