WINNERS
MAY 2019

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

 
Film of the Month
THE LITTLE PICTURE
Toby Kearton
 
Best Narrative Film
CLEVERLY DISGUISED
Kelly Fanson
 
Honorable Mention: Narrative Film
DAMAGED
Wendi Sun
 
Best Indie Film
THIS IS ME
Lydia Isnanto
 
Honorable Mention: Indie Film
MIRACLE
Dimitar Stoyanov
 
Best Drama
THE LITTLE PICTURE
Toby Kearton
 
Honorable Mention: Drama
NOT FOR COMEDY
Liv Li
 
Best Comedy
2ND FRIDAY
Joshua Jamison
 
Honorable Mention: Comedy
DRIP
Cat Williams
 
Best Thriller
THE MALICIOUS
Noel Vinson
 
Honorable Mention: Thriller
SHADOWS
Sandesh Motwani and Team
Best Horror
STATIC
Jackson Little
 
Honorable Mention: Horror
HOUSE CALL
Daniel Brown, Joseph Sorrentino
Best Action Film
THE TEACHER
Jeremy Weiss
Best Experimental Film
E.VERY D.AY
 Jordan Hidalgo
 
Honorable Mention: Experimental Film
24
Brian Yulo Ng
 
Best Inspirational Film
CHEERS TO REUNIONS
Chris Kastelanac
 
Honorable Mention: Inspirational Film
HOW TO BEND CONCRETE IN 108 EASY STEPS
Mahesh Madhav
Best Fantasy Film
YELLOW JACKET
Jes Kalina
Best Mystery Film
HAZEL
Sara Eustáquio
Best Parody
AEROBITARDS
Erin Marie Davis
Best Dark Comedy
BRUNCH BEFORE BAPTISM
Kent J Arceneaux, David Luck
Best Crime Film
PLATONIC
David Leidy
Best LGBTQ Film
BRUNCH BEFORE BAPTISM
Kent J Arceneaux, David Luck
Best Film Noir
THE MISANTHROPE, CHAPTER I: NEW GHOSTS
Gleb Rusanovsky
Best Web/TV Pilot
LARS LAME & THE FUZZBOX SHOW
Nick Pearl, Ari Zeneli
Best Web Series
THE BAILEY SOCIETY
Guillermo Noriega
 
Best Documentary
THE UNFORGETTABLE AUGUSTUS POST
A3 Productions
 
Honorable Mention: Documentary
MY MOTHERS LAST DAY ON EARTH
Peter Lorimer
Best Animation
SHATTERED
Suyoung Jang
 
Honorable Mention: Animation
ANNA(KIDNAPPER)
Kaichi Sato
 
Best Music Video
FIENYX - JUST US
J.C. Hall, Thomas Jarrett
 
Honorable Mention: Music Video
I MUST UPGRADE!
Oliver Denyer
 
Best Student Film
DISTANT STARS
Emily Fisher
 
Honorable Mention: Student Film
STATIC
Jackson Little
 
Best Microfilm
WHEN IT COMES
Jordan Wright
Best Director
THE TEACHER
Jeremy Weiss
 
Honorable Mention: Director
CLEVERLY DISGUISED
Kelly Fanson
 
Best First Time Director
RIPPLE EFFECT
Maza White
 
Honorable Mention: First Time Director
DISTANT STARS
Emily Fisher
 
Best Indie Filmmaker
ANEMONE
Glenn McGarry
Honorable Mention: Indie Filmmaker
THE BEND
John A. Papa
Best Young Filmmaker
DISTANT STARS
Emily Fisher
Best Actor
CLEVERLY DISGUISED
Morgan Kelly
 
Honorable Mention: Actor
THE LITTLE PICTURE
Jonas Grosserhode
 
Best Actress
RIPPLE EFFECT
Chelsea Belle
 
Honorable Mention: Actress
HA:NA
Christin Muuli
 
Best Actor in an Indie Film
ANEMONE
Benjamin Campbell
 
Honorable Mention: Actor in an Indie Film
PERFORM
Jon Allen Russo
Best Actress in an Indie Film
DISTANT STARS
Faith Kelly
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
THIS IS ME
Kaitlyn Newman
Best Supporting Actor
THE LITTLE PICTURE
Benjamin Schnau
 
Best Supporting Actress
PLATONIC
Rebecca Spiro
 
Best Duo
DISTANT STARS
Faith Kelly, Colleen Kalkofen
Honorable Mention: Duo
DO YOU UNDERSTAND?
Kurt Eberle, Jassen Charron
Best Ensemble
THE MALICIOUS
Jacki Mison, Matthew R. Grego, Yannick Lawry
Honorable Mention: Ensemble
RIPPLE EFFECT
Chelsea Belle, Katrina Browne, Connor Johnston, Maui Hitchins, Scott Chiplin
Best Cinematography
THE TEACHER
Amir Mokri
 
Honorable Mention: Cinematography
DAMAGED
Mufeng Han
 
Best Editing
PLATONIC
Dylan Riviera
Best Score
WHEN THE DUST CLEARS
Vivian Lawrence
 
Honorable Mention: Score
SIPHONOPHORE
Tobias Elof
 
Best Sound Design
FORMATION - LOCKSTEP
Jakob Eder
Honorable Mention: Sound Design
HOW TO BEND CONCRETE IN 108 EASY STEPS
Steven DeHart, Mahesh Madhav
Best Song
TWELVE MINUTES OF RAIN
Sergio Cammariere
Honorable Mention: Song
SO MANY DIVISIONS - YA RAHMAN
Mohammed Paika
Best Visual Effects
BE(ER) A HERO
Inga Watjen
Best Trailer
THIS IS ME
Lydia Isnanto
 
Best Original Story
ANURUP/MIRROR IMAGE
Kankana Chakraborty
 
Honorable Mention: Original Story
PLATONIC
David Leidy
 
Best Screenplay
YOU CAN'T ESCAPE YOUR PAST
Scott Nelson
 
Honorable Mention: Screenplay
DEAR EMMA YOUR CHARLIE
Lisa Marie Tedesco
Best First Time Screenwriter
DISTANT STARS
Emily Fisher
 
Honorable Mention: First Time Screenwriter
THE AFTERDEATH
Grace Bragdon
 
OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Filmmakers Connect.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.