Top Shorts Winners - October 2021






Film of the Month

Journey Home - Christopher Houlston


Best Narrative Film

Journey Home - Christopher Houlston


Honorable Mention: Narrative Film

Speak - Robin Hofmann


Best Indie Film

Time Traveler - Jeffrey Israelson, Steven Israelson


Honorable Mention: Indie Film

Equus Landing - John Mannion


Best Drama

Journey Home - Christopher Houlston


Honorable Mention: Drama

Alice Memorial Park - Ritendra Datta

Best Thriller

Conflicted - Samuel Vincent Diggs


Honorable Mention: Thriller

Stay Inside - Jacob Paul


Best Horror

Volatility - Jason Winn


Best Sci-Fi

Evil Professor - Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Best Experimental Film

It's Only the End of the World - Brooks Wieszczek


Best Inspirational Film

SARA'S Journey - Pavel Vogler, Sara Vogler


Best Mystery Film

Closure - Ziv Sheffer


Best Dark Comedy

Gift of Peace - Emily Rued


Best Crime Film

Jesters Paradise - Sadi Eliyesil


Best LGBTQ Film

Spin - Lisa Marie Tedesco


Best Web Series

The Off Beat with Lachi - Lachi


Honorable Mention: Web Series

Ten Points of Joy - Bill G Morris


Best Documentary

The Silent Stage - Uğur Evin


Honorable Mention: Documentary

The Pigeon Lady - Giulia Brazzale


Best Animation

Giselle - Emmanuel Shiu


Honorable Mention: Animation

Trick or Treat, Alistair Gray - Lindy Ryan, Timea Gazdag, Dan Walters


Best Music Video

Dimitri & The Scarecrow - Chants of Awakening - Jolein Kirpenstein, Dimitri D. Kwenda


Honorable Mention: Music Video

Evil Professor - Susan Lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia


Best Student Film

Outside The Consulting Room - Fangming Liu


Honorable Mention: Student Film

Perfect-Fit - Landen Erickson


Best Microfilm

Moon Knight - Akshay Tiwari


Best Director

Spin - Lisa Marie Tedesco


Honorable Mention: Director

Speak - Robin Hofmann


Best First Time Director

Journey Home - Christopher Houlston


Honorable Mention: First Time Director

Two Weeks to Slow the Spread - Wesley Mullins


Best Indie Filmmaker

Mute - The loudest Silence - Sapan Bamrah


Best Young Filmmaker

When I Met Mia - Merivelle Hannah


Honorable Mention: Young Filmmaker

Homemade - Henry Joseph Roth


Best Actor

Journey Home - Mike Bodie


Honorable Mention: Actor

Conflicted - Curtis Caldwell


Best Actress

Journey Home - Jennifer Martin


Honorable Mention: Actress

Volatility - Katie Kay


Best Actor in an Indie Film

Time Traveler - Jeffrey Israelson


Best Actress in an Indie Film

Equus Landing - Katie Lundi


Best Supporting Actor

Journey Home - Alex Good


Best Young Actor

Into the Fog - Connor Laidman


Best Young Actress

Speak - Trinity Soos


Best Child Actor

Li - Eric Chang


Best Child Actress

Mute - The loudest Silence - Sierra Papps


Best Duo

Journey Home - Mike Bodie & Jennifer Martin


Honorable Mention: Duo

Spin - Courtney St. Gelais & Sierra Berkeley Fisher


Best Ensemble

Into the Fog - Christopher Jones, Connor Laidman, Victoria

Kucher, Rebecca Nathan, Natasha Nathan


Honorable Mention: Ensemble

Small and Mighty - Brian Neal, Mellitta McKethan, T.C. Caldwell, D.A. Manson, Sterling Calhoun, Diana Christine Guzman, KerryAnn McKenna, Tameeka Cooper, Diannique Guzman, Sienna Brandon-Gomez


Best Cinematography

Journey Home - Edward Massey


Honorable Mention: Cinematography

Spin - David Ruzicka


Best Editing

Spin - David Shaw, Lea Marie Heller


Honorable Mention: Editing

They Are Fine - Carlos Martinez


Best Score

Journey Home - Stewart Dugdale


Honorable Mention: Score

Time Traveler - Richie Kohan


Best Sound Design

The Calling - Xiaoyu Yang

Best Song

Evil Professor - Ron Josef Danziger, Christina Teenz Tan


Best Visual Effects

Jesters Paradise - Slava Denisov


Best Commercial/Promotional Video

The Calling - Xiaoyu Yang


Honorable Mention: Commercial/Promotional Video

Retica - Carlo De Agostini


Best Original Story

Dark - Kevin Overton


Honorable Mention: Original Story

Maria - Thaer Alakel


Best Screenplay

Hope's Ravens - Catherine Schandl

Best Drama Screenplay

Hope's Ravens - Catherine Schandl


Honorable Mention: Drama Screenplay

Still Born - Torin Penwell


Best Horror Screenplay

The Boy Beneath The Silver Pines - Cara Marie Reinard


Best Fantasy Screenplay

Legends - Danny Alex


Best Thriller Screenplay

Lemonade - Christina Brandon-Gómez


Best Sci-Fi Screenplay

Conscious - Hannah Crystal Ramirez


Best First Time Screenwriter

The Asking - Dorothy Eno Akpabio-Okung


Honorable Mention: First Time Screenwriter

First-Rate - Khaled Sultan


Best Television Script

Hoodz - Christina Brandon-Gómez

Special Jury Award

Shalloween - Giorge Souladze





* Winners may order an official Top Shorts statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 3 Top Shorts filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net




Spin Trailer


Watch more trailers: https://www.youtube.com/c/TopShorts