Top Shorts Winners - January 2022






Film of the Month

Blackhatter - Amanda Gecewicz


Best Narrative Film

The Only Good Thing - Carlos Rivera Fernandez


Honorable Mention: Narrative Film

The Perfect Match - Will Sidaros


Best Indie Film

Fools, Gold - Jim Allison


Honorable Mention: Indie Film

Surviving Myself - Reza Tavakoli


Best Drama

Merry Go Round - Kara M. Canton


Best Comedy

Crabs in a Bucket - Alex Hashim


Best Thriller

Fountain Axis - Ali Matlock


Best Horror

bath - Roma Glova


Best Experimental Film

The Red Clock - Alexandra Balda


Best Dark Comedy

Plant Guy - Joey Z


Best LGBTQ Film

A Very Girl Night Stand Christmas - Jenna R Laurenzo


Best Music Video

ELYAZ - Remember Home - Mauro Elias Morone


Honorable Mention: Music Video

Fine - Emma Scotson, Valen-Marie Santos


Best Student Film

Second Wind - Guy Gazit


Honorable Mention: Student Film

Valentine's Night - Thomas Bozalis


Best Microfilm

I Can Only Sabotage My Self Sabotage - Stanzii


Best Director

Blackhatter - Amanda Gecewicz


Honorable Mention: Director

Teal to Orange - Yumi Masuda


Best Indie Filmmaker

Are you There Amazon? It’s Me, Margaret - Liam Joseph Johnston, Josh Henning


Honorable Mention: Indie Filmmaker

Born To Be A Queen - Iris Almaraz


Best Young Filmmaker

Wait For It - Ella West Jerrier


Best Actor

Blackhatter - Sean Ohlman


Honorable Mention: Actor

Merry Go Round - Don Knill


Best Actress

Merry Go Round - Nicole Marie Hunt


Honorable Mention: Actress

Teal to Orange - Marina Kozawa


Best Young Actor

The Only Good Thing - Yair Roman


Best Young Actress

Chloe - Molly Sasso


Best Child Actor

The Monkey King - Jason Chen


Best Ensemble

The Trust - Constance Forslund, Tangie Ambrose, Joe Nassi, Colin Thomas Jennings, Harris Shore


Best Editing

Fountain Axis - D.J. Ecal


Best Score

The Red Clock - Ron Potter


Honorable Mention: Score

XR OBSESSION - Chia-Hui Lu


Best Original Story

Blackhatter - Amanda Gecewicz, Sarah Quinn


Best Screenplay

For Laughs - Molly Roland


Best Drama Screenplay

Don't Forget Me - Danny Alex


Best Horror Screenplay

Room 13 - Kelly Jean Karam


Best First Time Screenwriter

Appearances - Joan Tofteland


Honorable Mention: First Time Screenwriter

Quick Fix - Kenny Adebanjo


Best Television Script

Legends - Danny Alex


Special Jury Award

Suchtpotential - Franz Josef Danner





* Winners may order an official Top Shorts statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off


* 3 Top Shorts filmmakers will receive a free blog spot - sign up for free at FilmCon.net




ELYAZ - Remember Home


Watch more trailers: https://www.youtube.com/c/TopShorts