WINNERS
MAY 2017

The 9 finalists qualify for the annual film festival (Top Shorts 2018)

 

 

The Best of Fest and Best Director annual winners will receive a free Top Shorts statuette. 

Other winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

 

* After the order is made, please send us an email to

info.topshorts@gmail.com with the following details: 

title of the film, director's name, award (for example: Best Drama) and full address. 

 

*  Customs fees might apply according to the country-specific regulations. 

 

 

Film of the Month
ON THE ROAD
Bartosz Nowacki
 
Best Narrative
BROTHERS KEEPER
Alexander Delgado
 
Honorable Mention: Narrative
SOLO
Lee O'Connor
 
Best Indie Film
NOTAS LA DIFERENCIA?
Fernanda Caride
 
Best Drama
DOC
Dave Witt
 
 
Best Comedy
GEEK STORY
Joshua Davis
 
Honorable Mention: Comedy
NOT THAT BEAUTIFUL
Miguel Quintero
 
Best Fantasy
FIRDAWS
Mayur Puri
 
Best Sci-Fi
NEW YORK 2150
Harry Assouline
 
Best Experimental
METANOIA
Stefani Speerin
 
Best Inspirational
POI: HOPES AND DREAMS
Lanita Ririnui-Ryan, Ngatapa Black
 
Honorable Mention: Inspirational
INTERNAL FLIGHT
Andrii Andreiev
 
Best Crime Film
ILLUSION
Mohammad Farahani
 
Best Dark Comedy
SWIPE LEFT
Caroline McQuade
 
Best Mystery Film
ILLUSION
Mohammad Farahani
 
Best Web Series
GAME OF SOULS
Max Koerner
 
Honorable Mention: Web Series
BARBEE REHAB: PROBLEM SOLVERS
Vanessa Bednar
 
Best Documentary
CHINA DOLL
Jon Glassberg
 
Best Animation
CATCHING THE L TRAIN
Eric Raingruber
 
Honorable Mention: Animation
CUPID IS NOT A TERRORIST
Bellopropello
 
Best Music Video
RAGAMUFFIN
John Byron Hanby, IV
 
Honorable Mention: Music Video
GODSEND RONDO
Performed by: Kento Masuda, Director: Tomo Oya
 
Best Student Film
BEAUTIFUL DREAM
Bita Elahian
 
Honorable Mention: Student Film
SEEKING REBIRTH
Luca Pizzoleo
 
Best Microfilm
SENTIMENT
Harrison Fuller
 
Honorable Mention: Microfilm
SHADOW WARRIOR
Tuesday Blue
 
Best Director
NEW YORK 2150
Harry Assouline
 
Honorable Mention: Director
GAME OF SOULS
Max Koerner
 
Best First Time Director
GEEK STORY
Joshua Davis
 
Honorable Mention: First Time Director
DOC
Dave Witt
 
Best Actor
NEW YORK 2150
Kalen J. Hall
 
Honorable Mention: Actor
HOMESICK
Dustin Lester
 
Best Actress
GAME OF SOULS
Kinga Pollak
 
Honorable Mention: Actress
ON THE ROAD
Magdalena Boczarska
 
Best Actor in an Indie Film
LOSING LIFE
Fahad Olayan
 
Best Actress in an Indie Film
METANOIA
Sharnee Tones
 
Best Young Actor
PANTHER
Ian Mackenna
Best Young Filmmaker
420
Colleen McCreanor
 
Honorable Mention: Young Filmmaker
YOUTH - DAUGHTER
Daniel Chan
 
Best Editing
NEW YORK 2150
Harry Assouline
 
Best Cinematography
NEW YORK 2150
DP: Brian O'Carroll, Camera Operator: Steven Grey, Steadicam Operator: Brendan Poitier
 
Honorable Mention: Cinematography
ON THE ROAD
Mike Stern Sterzynski
 
Best Score
THE SLEEPING BEAUTY
Fabio D'Andrea, Rikki AD Chandler
 
Honorable Mention: Score
NEW YORK 2150
Mehdi El Morabit
 
Best Sound Design
NEW YORK 2150
Raphael Ajuelos
 
Best Trailer
AMBASSADORS OF HOPE
Vera Anderson
 
Best Visual Effects
NEW YORK 2150
Harry Assouline
 
Best Screenplay
RACHEL
Paul Abajian
 
Honorable Mention: Screenplay
EDNA'S DEAREST POSSESSIONS
Ozge Gozturk
 
 
 
 
Show More
OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Filmmakers Connect.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.