WINNERS 2016
Best of Fest:
THE LETTER
Director:
Yifan Xiao
 
Category:
Drama
 
Country:
USA

The Best of Fest winner will receive one free Top Shorts statuette. 

Other winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

* After the order is made, please send us an email to

info.topshorts@gmail.com with the following details: 

title of the film, director's name, award (for example: Best Drama) and full address. 

 

*  Customs fees might apply according to the country-specific regulations. 

 

 

Best of Fest
 
THE LETTER   |   Yifan Xiao, USA
 
 
 
Best of Fest - 2nd Place
 
47 MINUTES   |   Austin Wilson, USA
 
 
 
Best Animation
 
EVO   |   Adolfo Aliaga, Jordi Alonso, Joan Gomar, Spain
 
 
 
Honorable Mention - Animation
 
EL GUAPO   |   Brendan Gottlieb, USA
 
 
 
Best Documentary
 
ABOVE ALL ELSE   |   Yali Sharon, USA
 
 
 
Honorable Mention - Documentary
 
FIRES - BURIED MEMORIES   |   Eric Vander Borght, Netherlands, Poland
 
 
 
Best Drama
 
BRAIN MAKER   |    Emmett Sparling, Canada
 
 
 
Honorable Mention - Drama
 
LITTLE BEAR   |   Daire Glynn, Ger Duffy, Ireland
 
 
 
Best Comedy
 
LIFE ON MARS   |   Andie Isaacs, Jake Gillman, USA
 
 
 
Honorable Mention - Comedy
 
DUO   |   Karl E. Landler, USA
 
 
 
Best Thriller
 
REFORMATION   |   Hoyon Jung, USA
 
 
 
Honorable Mention - Thriller
 
THE CLEARING   |   Dean Pearson, UK
 
 
 
Best Horror
 
ANGEL OF DEATH   |   Bethany Tennant, UK
 
 
 
Honorable Mention - Horror
 
IN THE DARK   |   Will Schneider, USA
 
 
 
Best Science Fiction
 
THE SOMEONE   |   Helder Pedro, USA
 
 
 
Honorable Mention - Science Fiction
 
TROY   |   Yang Xiao, USA
 
 
 
Best Action
 
LADY IN WHITE   |   Alfredo Hueck, Venezuela
 
 
 
Honorable Mention - Action
 
RABBIT   |   Ndubuisi Aja, UK
 
 
 
Best Crime Film
 
THE LAST ONE   |   Jean-Baptiste Pacioselli, Kyrian Rouvet, France
 
 
 
Best Inspirational Film
 
HARMONY   |   Enrique Diaz, USA
 
 
 
Honorable Mention - Inspirational Film
 
THE POSTMODERN PIONEER PLAQUE   |   Boris Kozlov, Spain
 
 
 
Best Indie Film
 
DESIRE   |   Miguel S. Martin, Spain
 
 
 
Honorable Mention - Indie Film
 
AVE MARIA   |   Alexander McPherson, Daniel Ellis, USA
 
 
 
Best Micro Film
 
LOVE IN REVERSE   |    Jacque Rabie, USA
 
 
 
Best Film: Hope
 
THE STORY OF 90 COINS   |   Michael Wong, Gao Xiaofei, China
 
 
 
Honorable Mention - Hope Film
 
MOMENT OF ANGER   |   Eric Player, USA
 
 
 
Best Couple
 
Julie Christiansen and Henrik Prip   |   Cloudstruck Drive
 
 
 
Honorable Mention - Couple
 
Zina Ibrahim and Ghaith Jalboush   |   Tangency
 
 
 
Best Cinematography
 
Jian Liwei   |   The Story of 90 Coins
 
 
 
Honorable Mention - Cinematography
 
Vlad Akushevich   |   Film School Musical
 
 
 
Best Editing
 
Merrill S. Nielson   |   47 Minues
 
 
 
Honorable Mention - Editing
 
Brian Roach, James McLellan, Brad Crawford, Ryan Hanson   |   Period Piece
 
 
 
Best Director
 
Emmett Sparling   |   Brain Maker
 
 
 
Honorable Mention - Director
 
Daire Glynn, Ger Duffy   |   Little Bear
 
 
 
Best Actor
 
Christian MacInnis   |   Brain Maker
 
 
 
Honorable Mention - Actor
 
Shaw Jones   |   The Letter
 
 
 
Best Actress
 
Adrienne Lovette   |   Thick Heart
 
 
 
Honorable Mention - Actress
 
Izabella Pörös   |   It's A Long Way
 
 
 
Best Child Actor
 
Ghaith Jalboush   |   Tangency
 
 
 
Honorable Mention - Child Actor
 
Calum Heath   |   Little Bear
 
 
 
Best Child Actress
 
Zina Ibrahim   |   Tangency
 
 
 
Honorable Mention - Child Actress
 
Ellie Walsh   |   Brenda
 
 
Best Original Screenplay
 
Yifan Xiao, Yue Hu   |   The Letter
 
 
 
Honorable Mention - Original Screenplay
 
Emmett Sparling, Lawrence Sparling   |   Brain Maker
 
 
 
Best Original Score
 
Ruairi Lynch   |   Little Bear
 
 
 
Honorable Mention - Original Score
 
An Wei   |   The Story of 90 Coins
 
 
 
Best Student Film
 
BRAIN MAKER   |   Emmett Sparling, Canada
 
 
 
Honorable Mention - Student Film
 
THE LETTER   |   Yifan Xiao, USA
 
 
 
Honorable Mention - Student Film
 
47 MINUTES   |   Austin Wilson, USA
 
 
 
Best LGBT Film
 
GIRL NIGHT STAND   |   Jenna Laurenzo, USA
 
 
 
Best First Time Director
 
Yifan Xiao   |   The Letter
 
 
 
Honorable Mention - First Time Director
 
Kristi Dake   |   Thick Heart
 
 
 
Best Indie Action
 
BANG   |   Lotfaï & Bertrand Ploquin, France, USA
 
 
 
Best Indie Comedy
 
BOP IT: A LOVE STORY   |   Emma Sauerwein, Kayla Schultz, USA
 
 
 
Best Indie Drama
 
EUREKA   |   Kio Shijiki, USA
 
 
 
Honorable Mention - Indie Drama
 
RABBIT   |   Ndubuisi Aja, UK
 
 
Best Indie Horror
 
TERROR AT CAMP CREEK   |   Tony Reames, USA
 
 
 
Best Indie Romance
 
LOVE ANYTHING   |   Etienne Theytaz, Switzerland
 
 
 
Honorable Mention - Indie Romance
 
ACT ZERO   |   Thomas Rivera Montes, USA
 
 
 
Best Indie Thriller
 
PAREIDOLIA   |   Daniel Russell, USA
 
 
 
Honorable Mention - Indie Thriller
 
BLACK SPOT   |   Chris Bretz, Australia
 
 
 
Best Musical / Dance Film
 
FILM SCHOOL MUSICAL   |   Maan B., Talha B., USA
 
 
 
Best Fantasy Film
 
HEROES OF THE REALM   |   Kyle Roberts, USA
 
 
 
Best Dark Comedy
 
PREFLEXIA   |   Shawn Leister-Frazier, USA
 
 
Special Mention
 
A DUBIOUS NIGHT   |   Nelson Oliveras, USA
 
BEHIND A VEIL   |   Niccolo Scavo, Italy
 
DEVOTION   |   Dan Horrigan, UK
 
ESKIMO BROTHERS   |   Michael McCallum, USA
 
IF NOT NOW   |   Lori Kay Allred, USA
 
RANDOM   |  Cindy Maples, USA
 
SCENT OF LOVE   |   Chengcheng Feng, USA
 
TERRENCE   |   Hunter Tait, Australia
 
THE FREEDOM GATE   |   Mark Baird, USA
 
WATER FROM THE MOON   |   Ellen Burns, Singapore, Indonesia
 
 
 
Audience Choice Award
 
Animation: THE GREAT SILENCE   |   Shuren Hao, China
 
Documentary: JACHALAY   |   Manos Gerogiannis, Yannis Zoumakis, Greece
 
Comedy: MOMENT OF ANGER   |   Eric Player, USA
 
Crime: THE LAST ONE   |   Jean-Baptiste Pacioselli, Kyrian Rouvet, France
 
Drama: STAND UP   |   Jinming Zhao, USA
 
Fantasy: ENCOUNTER   |   Mirko Preatoni, Italy
 
Horror: ANGEL OF DEATH   |   Bethany Tennant, UK
 
Indie Action: BANG   |   Lotfaï & Bertrand Ploquin, France, USA
 
Indie Comedy: A WARMING TREND   |   Audrey Noone, USA
 
Indie Crime: BROTHERHOOD   |   Ness Kiritharan, Roshan Permesar, Canada
 
Indie Drama: BLINDSIDED   |   Emily Reas, USA
 
Indie Horror: BLURRED VISION   |   Michael Giannantonio, USA
 
Inspirational: I AM MORGAN   |   H. Grimm, C. Godó Borrás, I. Buesa García, New Zealand
 
Micro Film: CASE #311   |   Jennifer Nangle, USA
 
Sci-Fi: ISCARIOT   |   Aleksandra Petrova, UK
 
Thriller: AVE MARIA   |   Alexander McPherson, Daniel Ellis, USA
 
 
 
Special Screening
 
THE VETERAN HOUR   |   Hamlet Sarkissian, Donatella Gomelsky-Guchard, USA
 
THE IMAGINIST   |   Natalee Rawat, Canada
 
REMEMBER   |   Bill Gebhart, USA
 
JACOB'S PARADOX   |   Michael Peake, USA
 
CI: A TEDD TALKUMENTARY   |   Martin Sweeney, USA
 
THE LIVING FOREST   |   Alex Afshar, Sweden
 
GHENT IN MOTION   |   Michael Tiger, Belgium
 
LIGHT GAMES   |   Laszlo Barbo, Italy
 
BUTTON EYES   |   Marlom Meirelles, Brazil
 
SLEEPING DEATH   |   David Casademunt, Spain

 

OUR SPONSORS & PARTNERS
LAFA19 Logo Only LQ for web darker.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon
Show More

Submit your film/screenplay:

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.