WINNERS
JUNE 2019

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

Film of the Month
HOLLOW HEART
Emilie Marloth Frøkjær
 
Best Narrative Film
BREAK
Amin Palangi
 
Honorable Mention: Narrative Film
WALTER
Helena Sardinha
 
Best Indie Film
THEBES CROSSING
Frank Seliada
 
Honorable Mention: Indie Film
HUNGRY BIRDS
Raffaele Romano
 
Best Drama
SPIZELLA
Mehmet Tığlı
 
Honorable Mention: Drama
POLLY
Marco Bottiglieri
 
Best Comedy
THE ASSISTANT
Peter Calvin, Brent Crable
 
Honorable Mention: Comedy
SAM'S DAY
Ludolph Wilson
 
Best Thriller
COINCIDENCE
Ken Sasaki
 
Honorable Mention: Thriller
SHOT
Lorenzo Gargano
Best Horror
THE NOCNITSA
Andy Taylor
Best Sci-Fi
EXPIRATION
Lisheng Zhang
Honorable Mention: Sci-Fi
R.A.M.
Alfredo Vidal
Best Experimental Film
TRISKELION
Stuart T Birchall
 
Honorable Mention: Experimental Film
THE AVANT-GARDENER
Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
 
Best Inspirational Film
BROKEN
Simon Perkins
 
Honorable Mention: Inspirational Film
TO LAUGH, TO LIVE
Irene Chapple
Best Fantasy Film
SONGBIRD
Sophie Black, Tommy Draper
Honorable Mention: Fantasy Film
FURNACE OF THE BIRDS
Arsen Arzumanyan
Best Romance Film
DESERT ROSE
Emilie Chetty
Best Dark Comedy
FATAL JOKE
Angelin Song
Honorable Mention: Dark Comedy
FITBITCH
Rick Hayes, Ashley Simeonov
Best Romantic Comedy
WRONG NUMBERS
Joshua Starnes
Honorable Mention: Romantic Comedy
UNEMPLOYED
Shareen Clark
Best Crime Film
TRAPPED
James Bushe, Yulia Romanova
Best LGBTQ Film
HAPPY TOGETHER
Dennis B. Dalmark, Jerrel T Reece, Curtiss Johns, Lara Helena, Claus Glaesner
Best Web/TV Pilot
SPICE FRONTIER
Jalil Sadool
Honorable Mention: Web/TV Pilot
DUTY'S VEIL
Rhiannan Falshaw-Skelly
Best Web Series
#GHOSTWRITERS
Jacqueline Fernandez
 
Honorable Mention: Web Series
DETECTIN'
Tara Carbone
Best Documentary
NOLAN'S FOURTEEN
Matt Trappe
 
Honorable Mention: Documentary
BEST CHANCE U
Elizabeth Jenny
Best Animation
SERPENDIPITY
Carlos Mejia, Kevin Barwick
 
Honorable Mention: Animation
TIFFANY
Christina Christie
 
Best Music Video
WHITE CUBE-YASUTAKA NAKATA
Tatsushi Momen
 
Honorable Mention: Music Video
REQUIEM FOR INDIVIDUALITY
Jon M. Ausman
 
Best Student Film
HOLLOW HEART
Emilie Marloth Frøkjær
 
Honorable Mention: Student Film
THE LONELY WHALE
Yunhe Zhang
 
Best Microfilm
KA・TA・O・RI・HA
Kei Uehara
Best Director
THE ASSISTANT
Peter Calvin
 
Honorable Mention: Director
HAYLEY
Michael Dolha
 
Best First Time Director
A YEAR AGO YESTERDAY
Tori Layne
 
Honorable Mention: First Time Director
THE DANCING CLASS
Lin Niu
 
Best Indie Filmmaker
7 STOREYS DOWN
Phoenix Raei
Honorable Mention: Indie Filmmaker
DIARY
Jaejin Lee
Best Young Filmmaker
OLD MAN PLANET
Jesse Quales
Honorable Mention: Young Filmmaker
THE DUSTBIN CONNECTION
Chowdhury Asif Jahangir Arko
Best Actor
7 STOREYS DOWN
Phoenix Raei
 
Honorable Mention: Actor
EXPIRATION
Dave Kirkpatrick
 
Best Actress
RUNNING ON EMPTY
Asta Leigh
 
Honorable Mention: Actress
HAYLEY
Desi Ivanova
 
Best Actor in an Indie Film
HUNGRY BIRDS
Giovanni Arezzo
 
Honorable Mention: Actor in an Indie Film
THEBES CROSSING
George Weightman
Best Actress in an Indie Film
BE OPEN
Nadiya Geldenhuys
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
RUBBISH
Marine George
Best Young Actress
HOLLOW HEART
Sandra Guldberg Kampp
Best Duo
7 STOREYS DOWN
Phoenix Raei & Kate Lister
Honorable Mention: Duo
THE ASSISTANT
Brent Crable & Daniel Mann
Best Ensemble
DUST TO DUST
Kimberly Stanphill, Ben Lepley, Andrew Racho, Scott Holst
Best Cinematography
KNOW ME SO WELL
Lionel T. Djaowe
 
Honorable Mention: Cinematography
AWAY
Michal Wronski
 
Best Editing
DORIS'S FLIGHT
Gabriela Lima, Lea Ostner
Honorable Mention: Editing
EXISTENCE: AGE OF DISCOVERY
Phillip Pridmore, Jordan L. Riley
Best Score
A YEAR AGO YESTERDAY
Tori Layne
 
Honorable Mention: Score
THE RIBBON
Jonathan Galland
 
Best Sound Design
EXISTENCE: AGE OF DISCOVERY
Jordan L. Riley
Best Song
THE ASSISTANT
Pac Lane
Best Commercial
KA・TA・O・RI・HA
Kei Uehara
Best Trailer
THE SOUND CATCHER
Martin-Philippe Tremblay
 
Best Original Story
HOLLOW HEART
Kimmie Tiemroth, Emilie Marloth Frøkjær
 
Honorable Mention: Original Story
WET PAINT
Yi Cheng, Laurel Costill
 
Best Screenplay
2 BELOW 0
Pennan Brae
 
Honorable Mention: Screenplay
SILICON CAESAR
Chuck Griffith
Best Drama Screenplay
BREAKING THE SILENCE
Seayoon Jeong, Sandra Phillips
Best Comedy Screenplay
KENDAL AND FRANK'S KID IS DEAD
Warren Wagner
Best Fantasy Screenplay
THE ORIGINAL HORROR STORY
Lea Ann Vandygriff
Best Action Screenplay
TRUE NATURE
James Aaron Hill Jr
Best First Time Screenwriter
ONE MORE NIGHT
Justin Dombrowski
 
OUR SPONSORS & PARTNERS
LAFA19 Logo Only LQ for web darker.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon
Show More

Submit your film/screenplay:

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.