WINNERS
DECEMBER 2018

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

 
Film of the Month
OUT OF FRAME
Artem Gutkowski
 
Best Narrative Film
ABSENCE
Valentina Romanelli
 
Honorable Mention: Narrative Film
LIGHT & DARK
Aswin Alex
 
Best Indie Film
CARDS ON THE TABLE
Alexis Stan
 
Honorable Mention: Indie Film
MY LIFE AS A SERIES
Alex Barkovics
 
Best Drama
CLIMBING TREES
Matthew R. Ford
 
Honorable Mention: Drama
THE TERMS OF US
Roberto Sanchez
 
Best Comedy
BENJI
Brandon Koen
 
Best Thriller
ONE LAST SPIN
Ali Matlock
 
Best Horror
THE DAM
Matilda Szydagis, Ric Sechrest
 
Best Sci-Fi
BLINK
Benjamin Anderson
 
Best Experimental Film
DANCE WITH DEATH
John Fairchild
 
Honorable Mention: Experimental Film
JOY
Xavier Deranlot
 
Best Inspirational Film
CRITIQUE
Aria Sijia Li
 
Honorable Mention: Inspirational Film
HEY YOU!
Al Fenderico, Vincenzo Rasaio
 
Best Dark Comedy
THE QUIT
Todd Lillethun
 
Honorable Mention: Dark Comedy
STEVEN
Mehmet Guney
 
Best Romantic Comedy
MIXED ORDERS
Ricky Cruz
 
Best LGBTQ Film
LOST TIME
Joseph Isaac
 
Best Western
A FUSILLI WESTERN
Jason Kuchar
 
Best Web/TV Pilot
COP-DOC
Doug Bost, Victor Verhaeghe
 
Best Web Series
BIDUNE KAID (UNDOCUMENTED)
Amin Dora
 
Honorable Mention: Web Series
MILLENNIAL IN DEBT
Tesah Reyes
 
Best Documentary
TONY
Bruce Levitt
 
Honorable Mention: Documentary
BEAUTIFUL, DIVERSE, FUN!
Eduardo Ramirez
 
Best Animation
NIGHT LIGHT
Yamiset Trujillo, Jane Suarez, Kevin Diatezua, Omar Alvarez, Jonathan De La Uz, Emily Edwards, Catherine Ha, Carolyna Marin, Kristen Petrakis, Mary Sumner
 
Honorable Mention: Animation
THE VERY LOVING CATERPILLAR
Sean Browne
 
Best Music Video
THE OCEAN
Sinead McDevitt, Wallis Bird
 
Honorable Mention: Music Video
MAYBETHEPROBLEMISYOU - GIIRL
Alexander Kohn
 
Best Student Film
OUT OF FRAME
Artem Gutkowski
 
Honorable Mention: Student Film
ABORTION MARY
Rui Niu
 
Best Director
CLIMBING TREES
Matthew R. Ford
 
Honorable Mention: Director
CARDS ON THE TABLE
Alexis Stan
 
Best First Time Director
OUT OF FRAME
Artem Gutkowski
 
Honorable Mention: First Time Director
SPEED OF MEMORY
Zhen Yang
 
Best Indie Filmmaker
WHOSE CRIME IS IT ANYWAY
Isabella Jacqueline
 
Honorable Mention: Indie Filmmaker
COREY
Andrea Carusi, Troy Tias
 
Best Young Filmmaker
HEART STRINGS
Kaleb Laidman
 
Honorable Mention: Young Filmmaker
THE SHEPHERD SINGS A SONG
Andrew Ni
 
Best Actor
OUT OF FRAME
Stephen Manas
 
Honorable Mention: Actor
CLIMBING TREES
Tee Morris
 
Best Actress
LIGHT & DARK
Lillian Smith
 
Honorable Mention: Actress
ABSENCE
Chloé Lombard
 
Best Actor in an Indie Film
BENJI
Brandon Koen
 
Best Actress in an Indie Film
WHOSE CRIME IS IT ANYWAY
Isabella Jacqueline
 
Best Supporting Actor
WHOSE CRIME IS IT ANYWAY
Matthew Nicholas Philips
 
Best Supporting Actress
THE TERMS OF US
Doris Morgado
 
Best Young Actor
HEART STRINGS
Tyler Robinson
 
Best Young Actress
ABSENCE
Esther Schlittler
 
Best Duo
THE QUIT
Tommy Lucas & Brett Mannes
 
Best Ensemble
THE TERMS OF US
Roberto Sanchez, Mauricio Mendoza, Doris Morgado, Lourdes Colon, Gloria Sandoval, Guillermo Jorge
 
Honorable Mention: Ensemble
WHOSE CRIME IS IT ANYWAY
Isabella Jacqueline, Sean Schliwa, Matthew Nicholas Philips, Rebecca Collin
 
Best Cinematography
BELOVED STRANGER
Fabio Gasser
 
Honorable Mention: Cinematography
OUT OF FRAME
Artem Gutkowski
 
Best Editing
CLIMBING TREES
Matthew R. Ford
 
Honorable Mention: Editing
HEART STRINGS
Kaleb Laidman
 
Best Score
THE LESHIY
Ro Rowan
 
Best Song
LIGHT & DARK
Roshan Isaac, Vith, Lachlan Quaife
 
Best Visual Effects
BLINK
Benjamin Anderson
 
Best Trailer
OXFORD THROUGH THE LENS
Douglas Vernimmen, Robbie Dickson
 
Best Original Story
WHOSE CRIME IS IT ANYWAY
Isabella Jacqueline
 
Best Screenplay
THE WATCH
Rachel S. Thomas-Medwid
 
Honorable Mention: Screenplay
HEY YOU!
Al Fenderico
 
Best Drama Screenplay
WHERE'S STEPHANIE?
Jo-Ann Wilhelm
 
Best Comedy Screenplay
FOR A GOOD TIME, LOUIS
Mark Allard-Will
 
Best Sci-Fi Screenplay
ATOMS
Sean Browne
 
Best First Time Screenwriter
DON'T WRITE ME OFF
Yuqing Chi
 
Honorable Mention: First Time Screenwriter
LOST TIME
Joseph Isaac
 
 
 
 

Climbing Trees - Trailer

Speed of Memory - Trailer

The Terms of Us - Teaser

Light & Dark - Trailer

A Fusilli Western - Trailer

Beloved Stranger - Trailer

Out of Frame - Trailer

OUR SPONSORS & PARTNERS
LAFA19 Logo Only LQ for web darker.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon
Show More

Submit your film/screenplay:

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.