Top Shorts Winners - October 2022






Film of the Month

Cycle - Nazar Balanov, Yuri Nikolaichuk


Best Narrative Film

Cycle - Nazar Balanov, Yuri Nikolaichuk


Honorable Mention: Narrative Film

De Nada - Sheridan Philipp


Best Indie Film

Hellscape - Sam Sorenson


Honorable Mention: Indie Film

Can I Help You? - Nadeem Akhtar


Best Drama

Diving - Rongheng Sun


Best Comedy

I Mustache You - Shara Ashley Zeiger


Best Thriller

Ticking - Joey R Marino


Best Horror

Cycle - Nazar Balanov, Yuri Nikolaichuk


Best Inspirational Film

Weightless - Dominik Rüedi


Best Dark Comedy

Call of the Clown Horn - Mike Stutz


Best Web Series

Night Visit - Abdul Stone Jackson, Khalil S Zanika


Best Documentary

The Dark Horse of Suffragettes - Nina Bhalla, Swati Chugh


Honorable Mention: Documentary

Live Out West - Nathan Jacques


Best Animation

MOLOKA - Hsun-Chun Chuang


Honorable Mention: Animation

Tomorrow We Continue - Abdullah Ghanem


Best Music Video

Machine - Erik Bergamini, Jehan Rabah Assria


Honorable Mention: Music Video

We Are William - Sun Eater - Jeffrey Riley


Best Student Film

Waiting - Pere Lee


Honorable Mention: Student Film

ANATHI - Keanu Sousa Mendes


Best Director

Ticking - Joey R Marino


Honorable Mention: Director

Waves - Anant Mehra


Best First Time Director

Diving - Rongheng Sun


Best Actor

Cycle - Dmitry Korolenko


Honorable Mention: Actor

Ticking - David Morwick


Best Actress

The Roots of You - Audrey L'Ebrellec


Honorable Mention: Actress

I Mustache You - Shara Ashley Zeiger


Best Actor in an Indie Film

Waves - Raul S. Julia


Best Actress in an Indie Film

Hellscape - Julia Dailey


Best Ensemble

Call of the Clown Horn - PJ Sosko, Jeanine Serralles, Kevin Bernard, Kevin Weisman,

Marco Sanchez, Elizabeth Tobias, Ruthy Otero


Best Song

Call of the Clown Horn - "Gotta Tell You" - Mary Grasso, Charlie Recksieck


Best Commercial/Promotional Video

Shade of Wind - Royal Ismayilov


Best Trailer

Nest - Cynthia Chen, Yi Yang


Best Original Story

A Stranger's Story - James Batiste


Best Screenplay

Dive Into The Blue - Ge Gao


Best Horror Screenplay

Low Budget - Lisa Wood


Best Thriller Screenplay

Candyman: The Hive - Xavier J Leflore


Best First Time Screenwriter

BEBE - Marquis Boone


Special Jury Award

Uprooted: An Afghan Evacuee Story - Samaritan's Purse




* Winners may order an official Top Shorts statuette


* Winners may order a review - FilmFreeway Gold members get $50 off




Terra Sancta - Trailer


Watch more trailers: https://www.youtube.com/c/TopShorts