WINNERS 2015
Best of Fest:
SLEEPING DEATH (La Muerte Dormida)
Director:
David Casademunt
 
Category:
Drama
 
Country:
Spain

The Best of Fest winner will receive one free Top Shorts statuette. 

Other winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

* After the order is made, please send us an email to

info.topshorts@gmail.com with the following details: 

title of the film, director's name, award (for example: Best Drama) and full address. 

 

*  Customs fees might apply according to the country-specific regulations. 

 

 

Best of Fest
 
SLEEPING DEATH   |   David Casademunt, Spain
 
 
 
Best Animation
 
MY BIG BROTHER   |   Jason Rayner, USA
 
 
 
Honorable Mention - Animation
 
WAY OUT   |   Yukai Du, UK
 
 
 
Best Documentary
 
THE CHANCE FOR A NEW LIFE   |   Matteo Bava, USA
 
 
 
Honorable Mention - Documentary
 
PUTTING THE RIBBON BACK ON   |   Richard Louprasong, USA
 
 
 
Best Drama
 
BUTTON EYES   |    Marlom Meirelles, Brazil
 
 
 
Best Comedy
 
OUT WITH A BANG   |   Toryn Westcott, UK
 
 
 
Honorable Mention - Comedy
 
A NOVEL APPROACH TO DATING   |   Emmet O'Brien, Ireland
 
 
 
Best Thriller
 
LIGHT GAMES   |   Laszlo Barbo, Italy
 
 
 
Honorable Mention - Thriller
 
NO MORE TOMORROWS   |   Chris Emmons, USA
 
 
 
Best Horror
 
VAGABOND   |   Ryan Sheridan, Canada
 
 
 
Best Science Fiction
 
THE CAUSE   |   Marco De Luca, UK
 
 
 
Honorable Mention - Science Fiction
 
THROUGH THE UNCANNY VALLEY   |   Pasquale M. Greco, Canada
 
 
 
Best Action
 
UPOVANIE   |   Iiro Peltonen, Finland
 
 
 
Best Crime Film
 
LAST HIT   |   Gregory Herman, USA
 
 
 
Honorable Mention - Crime Film
 
DIRTY BILL OF HEALTH   |   Rob Carpenter, Canada
 
 
 
Honorable Mention - Crime Film
 
LOOSE CANNONS   |   Joseph Skorman and Sharif Nakleh, USA
 
 
 
Best Inspirational Film
 
WE AS PEOPLE   |   Chris Phillips, Timor-Leste
 
 
 
Best Indie Film
 
THE BRIGHTEST STAR   |   Grant Pollard, UK
 
 
 
Honorable Mention - Indie Film
 
STILL   |   William Lu, The Netherlands
 
 
 
Honorable Mention - Indie Film
 
PLAYTHINGS   |   Brian Boenau, Bryan Loy, USA
 
 
 
Best Micro Film
 
STATUS CHANGE   |    Rajesh Naroth, USA
 
 
 
Honorable Mention - Micro Film
 
THE JOY OF READING   |   James Chapman, UK
 
 
 
Best Film: Hope
 
JORDANNE   |   Zak Razvi, UK
 
 
 
Best Cinematography
 
DECAY   |   Mike Stern Sterztnski, Poland-USA
 
 
 
Best Editing
 
HORLA   |   Gabriel Galand, France
 
 
 
Best Director
 
David Casademunt   |   Sleeping Death
 
 
 
Honorable Mention - Director
 
Karlos Alastruey   |   Aitziber in the Tunnel
 
 
 
Honorable Mention - Director
 
Yan Giroux   |   Mi Nina Mi Vida
 
 
 
Best Actor
 
Tom Gibbons   |   Sidetracked
 
 
 
Honorable Mention - Actor
 
Jan Harrelson   |   Sea Odyssey
 
 
 
Best Actress
 
Angie Alexander   |   Light Games
 
 
 
Honorable Mention - Actress
 
Harriett Olins   |   Sidetracked
 
 
 
Honorable Mention - Actress
 
Mireia Vilapuig   |   Sleeping Death
 
 
 
Best Child Actor
 
Matt Rossitch   |   Sea Odyssey
 
 
 
Best Child Actress
 
Tia Morgan   |   Shine
 
 
 
Best Original Screenplay
 
THE MAID   |   Sascha Zimmermann, Germany
 
 
 
Best Original Score
 
RAIN LOTUS   |   Joe Chang, China
 
 
 
Honorable Mention - Original Score
 
THE DISTANT TOUCH   |   Jun Chen and Yang Yang, USA
 
 
 
Honorable Mention - Original Score
 
HOMINID   |   Justin Suttles, USA
 
 
 
Best Student Film
 
THE CHOSEN   |   Guillermo Ruotolo, Spain
 
 
 
Best LGBT Film
 
SUGARHICCUP   |   Lisa Donato, USA
 
 
 
Best First Time Director
 
Javi Navarro   |   I've Just Had a Dream
 
 
 
Honorable Mention - First Time Director
 
Jennifer Neala Page   |   Taking The Lead
 
Raymond Alvin   |   Sid's New Glasses
 
James Peaty   |   Testimony
 
Jason Fernandes   |   Blades of Grass
 
Luigi Storto   |   Naleena
 
Dániel Füzes   |   Retaliation
 
 
 
Special Mention
 
BELOW THE SURFACE   |   Neema Sadeghi and Rona Ahdout, USA
 
COMIC POTENTIAL   |   Ross Carey and Emmet O'Brien, Ireland
 
SINCERITY   |   Gloria Mercer, Canada
 
SMALL POTATOES   |   Justin Rogers, Congo
 
TAKE A PENNY   |   Michael McCallum, USA
 
SOPHIE'S LETTER   |  Zhimin Hu, Canda
 
 
 
Audience Choice Award
 
Animation: STARFINDERS   |   David Junesok Lee, Republik of Korea
 
Documentary: THE PACIFIC WAYFARER   |   Dylan Maranda, Canada
 
Comedy: OUT WITH A BANG   |   Toryn Westcott, UK
 
Thriller: LIGHT GAMES   |   Laszlo Barbo, Italy
 
Drama: SEA ODYSSEY   |   Adam Nelson, USA
 
Horror: THE CHOSEN   |   Guillermo Ruotolo, Spain
 
Action: DECAY  |   Mike Stern Sterzynski, Poland-USA
 
Crime: LOOSE CANNONS   |   Joseph Skorman and Sharif Nakhleh, USA
 
Inspirational: INVINCIBLE   |   Frederick Kroetsch, Canada
 
Micro Film: BETWEEN HANDS   |   Efrain Garcia, Argentina
 
Indie Comedy: POLITICALLY CORRECT   |   Savannah Rodgers, USA
 
Indie Thriller: PLAYTHINGS   |   Brian Boenau and Bryan Loy, USA
 
Indie Crime Film: ROBIN HOOD   |   Yohei Ishihama, USA
 
Indie Drama: BACKWARDS FROM TEN   |   Laura Arboleda, Canada
 
Indie Horror: THE TRAIN   |   Emilija Gasic, Serbia
 
 
 
Special Screening
 
ALEKTO   |   Thomas Kaufmann, Switzerland
 
THE RITE OF ROSEMARY   |   Daniel Webb, UK
 
WILL YOU KILL ME NOW?   |   George Cowin & Sam Ewen, UK
 
BITTER NATIVES   |   Rob Potter, UK
 
THE RETURN OF ETHAN YOUNG   |   Grant Moore, USA
 
TO THE STARS   |   Janine Piguet, Switzerland

 

OUR SPONSORS & PARTNERS
FilmCon.png
Festigious.png
Actors Awards.png
Filmmakers Connect.png
New York Film Awards.png
Magic.png
LAFA.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon

Submit your film/screenplay:

Show More

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.