WINNERS
OCTOBER 2018

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

 
Film of the Month
MOGU AND PEROL
Tsuneo Goda
 
Best Narrative Film
UPSIDE DOWN
Jessi Williams, Kacie Stetson, Georgia Agnew
 
Honorable Mention: Narrative Film
LET ME SOAR HIGH!
Suujoy J. Mukerji
 
Best Indie Film
THE RETURN
Sander Nap, Nils Vermeire
 
Honorable Mention: Indie Film
DRAWN
Fareed Kairon
 
Best Drama
SYDNEY
Peter Spann
 
Honorable Mention: Drama
ACCEPTABLES
Michele Lyman
 
Best Comedy
BRAIN ENGAGEMENT
Patrick Neff
 
Honorable Mention: Comedy
I WILL NOT WRITE UNLESS I AM SWADDLED IN FURS
Wade Shotter
 
Best Thriller
KATY
Ilkan Atalar
 
Honorable Mention: Thriller
APPREHENSION
Chris Fudge
 
Best Horror
BEAUTIFUL CAKE
Brian McWha
 
Best Action Film
THE GETAWAY KID
Jordan Lavery
 
Best Sci-Fi
EDEN
Kristian Bakstad
 
Best Experimental Film
VOUS
Pari Antoniou
 
Honorable Mention: Experimental Film
GETAWAY
Pedro Zamalloa
 
Best Inspirational Film
UNDER REVIEW: GOLD BUTTE
Kelly Todd
 
Honorable Mention: Inspirational Film
CONQUER
Dominic Koponen, Tommy Koponen
 
Best Fantasy Film
AND THEY LIVED..
Meitar Paz, Javier Espinoza
 
Best Dark Comedy
THE MASTER OF CUCHILLO
Rodrigo Sebastian Gonzalez
 
Best Romantic Comedy
I SPEAK FOR THE TREES
Nathan Ginter
 
Honorable Mention: Romantic Comedy
A NOTE TO SELF
Clay Fisher
 
Best LGBTQ
ALL TOO WELL
Safi Jafri
 
Best Western
FOR IT IS WRITTEN
Daniel Ståhl
 
Best Film Noir
INERTIA
Ingrid Hoyos
 
Best Web Series
TEAM MARS
Steve O'Reilly, Andy Ferguson, Damien Drake
 
Honorable Mention: Web Series
DOLLHOUSE
Mariya Ranieli
 
Best Documentary
SYRIA'S TENT CITIES
Mira Hamour
 
Honorable Mention: Documentary
GENDER EQUALITY: STARTING THE CONVERSATION
Jamie Song
 
Best Animation
MOGU AND PEROL
Tsuneo Goda
 
Honorable Mention: Animation
GEOMETRY
Simo Liu
 
Best Music Video
LUBIANA - FEELING LOW
Semoulin Mehdi
 
Honorable Mention: Music Video
HARRY NATHAN - ROOFTOPS
Odeya Rush
 
Best Student Film
LION
Shae Poulin
 
Honorable Mention: Student Film
FOURTH POSITION
Matthieu Estrem
 
Best Microfilm
GEOMETRY
Simo Liu
 
Honorable Mention: Microfilm
HAM JAM
Sage Christian Drake
 
Best Director
SBPCH - 1999 / 17:05 / FRIEND
Andrey Valdberg
 
Honorable Mention: Director
9,8 M/S2
Michael Vaynberg
 
Best First Time Director
NORA EPHRON GOES TO PRISON
Hannah Elless
 
Honorable Mention: First Time Director
LIFE, IN A DAY!
Aniket Rumde
 
Best Indie Filmmaker
SMALL PIECES
Glenn McGarry
 
Honorable Mention: Indie Filmmaker
HOUSING ON FIRE
Michelle Cho
 
Best Young Filmmaker
ALL TOO WELL
Safi Jafri
 
Honorable Mention: Young Filmmaker
YELLOWKNIFE GROUND ZERO
Andrea Geraghty
 
Best Actor
LION
Graham Miles
 
Honorable Mention: Actor
A NOTE TO SELF
Alastair Osment
 
Best Actress
UPSIDE DOWN
Jessi Williams
 
Honorable Mention: Actress
SALVADOR
Debora  Habsburg
 
Best Actor in an Indie Film
THE GETAWAY KID
Nico De Castris
 
Honorable Mention: Actor in an Indie Film
BLUE LIES
Teo Ciltia
 
Best Actress in an Indie Film
INERTIA
Ingrid Hoyos
 
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
IT'S NOT MY FAULT
Julie Stackhouse
 
Best Supporting Actor
CLOSURE
Kevin Austra
 
Honorable Mention: Supporting Actor
LION
Ken Godmere
 
Best Supporting Actress
BEAUTIFUL CAKE
Morgan Galavan
 
Honorable Mention: Supporting Actress
GRAFFITI
Caroline Deery
 
Best Young Actress
FAIRE LE PAS
Isobel Hyland
 
Best Child Actress
KID SEE, KID DO
Ava Connolly
 
Best Duo
WRITTEN BY?
Kankana Chakraborty, Sabyasachi Chakraborty
 
Honorable Mention: Duo
CLOSURE
Eric Francis Melaragni, Kevin Austra
 
Best Ensemble
GRAFFITI
Divyansh Sharma, Caroline Deery, Shane Skelton, Kelly Hancock, Alejandra Cejudo, Elvinet Piard, Anthony Villanueva
 
Honorable Mention: Ensemble
I BELONG HOME FOR CHRISTMAS
Andreas O'Rourke, April Yanko, David Ogrodowski, Jene' Rossini, Anne Rematt, Jackson Frew
 
Best Cinematography
EDEN
Peter Wilke
 
Honorable Mention: Cinematography
SYDNEY
David Thomas Ross
 
Best Editing
SYDNEY
Grace Vaughan
 
Honorable Mention: Editing
HOUSING ON FIRE
Michelle Cho
 
Best Score
EDEN
Kenneth Ansbjerg
 
Honorable Mention: Score
THE FOUR LOVES
Stefan Meylaers
 
Best Song
IT HAD TO BE YOU ("NORA EPHRON GOES TO PRISON")
Hannah Elless, Charlie Rosen
 
Best Sound Design
I WILL NOT WRITE UNLESS I AM SWADDLED IN FURS
Nick Buckton
 
Best Visual Effects
EDEN
Kristian Bakstad
 
Best Commercial
WALKING TOGETHER
George Turnbull
 
Best Original Story
GOLD
An Phan
 
Honorable Mention: Original Story
NEVER DISAPPEAR
Leading Lee
 
Best Screenplay
BZZZ
Susanna Cassa
 
Honorable Mention: Screenplay
THE DOUBLE
Ablay Nurmanbetov
 
Best Drama Screenplay
SURFMEN OF THE PACIFIC
Derek Quick
 
Honorable Mention: Drama Screenplay
SEATED MOON
Alex Petrache
 
Best Comedy Screenplay
WELCOME TO THE TREATMENT PLANT!
Dilpreet Kaur Walia
 
Honorable Mention: Comedy Screenplay
HERCULEAN TASK
Mark Allard-Will
 
Best Thriller Screenplay
THE BOX
Ludo Vici
 
Best Fantasy Screenplay
THE YEARBOOK
Jim Norman
 
Best Sci-Fi Screenplay
EDEN
Kristian Bakstad
 
Best First Time Screenwriter
BREATHE
Christian Pavlik
 
Honorable Mention: First Time Screenwriter
THE ROAD TO HOPE
Teri Horsley
 
 
 

Sydney - Trailer

The Getaway Kid - Trailer

Gold - Trailer

Vous - Teaser

Written By? - Trailer

Lubiana - Feeling Low (Music Video)

Harry Nathan - Rooftops (Music Video)

Beautiful Cake - Trailer

OUR SPONSORS & PARTNERS
LAFA19 Logo Only LQ for web darker.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon
Show More

Submit your film/screenplay:

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.