WINNERS
DECEMBER 2017

Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290 including shipping.

After making an order, please send us an email to info.topshorts@gmail.com with the following details: 

1. Award (for example: Best Director)

2. Name

3. Film title

4. Full shipping address, including phone number

 

We'll email the design for your approval prior to engraving it on the statuette.

Film of the Month
WE THE LION - ALL MY DEMONS
Jhonatan López
 
Best Narrative
ABOUT PATIENCE
Till Gmuer
 
Best Indie Film
VOYEUR
Stephanie Arapian, Katharine White
 
Best Drama
UNDER THE STARS
Christian Zetterberg
 
Best Comedy
THE BREAK UP
Tim Butcher
 
Best Thriller
HIGH IS HOME
Nicholas A. Goldreich
 
Best Horror
HERE WE COME
Anthony Presley
 
Best Sci-Fi
TIME TRAVELLER
Jonathan Nolan
 
Best Experimental
VISIONS
Daniele Pugni, Maja Wrońska
 
Best LGBTQ
FOR ALL THAT YOU ARE
Avantika Khattri
 
Best Web Series
THE BABY SITTERS PUB
Julia Warner
 
Honorable Mention: Web Series
MILLENNIAL MEMOIR
Jack Tracy
 
Best Animation
MY DEAR MOTH
Wang Yin Ho
 
Honorable Mention: Animation
MYSTERY SKULLS - ENDLESSLY
Thomas Vernay, Double Ninja
 
Best Documentary
THE BEAUTIFUL YA'AN
Tian Wen
 
Best Inspirational
TAVOLSAG
Mohammad Malak
 
Best Music Video
WE THE LION - ALL MY DEMONS
Jhonatan López
 
Honorable Mention: Music Video
BE THOU MY VISION
Elias Jessop, Camille Nelson
 
Best Student Film
PLUS/MINUS
Shiman Hu
 
Honorable Mention: Student Film
THE SHELVING
Matthew Gordner, Daniel Colella
 
Best Microfilm
MRS. MAXWELL
Ben Cheung
 
Best Director
UNDER THE STARS
Christian Zetterberg
 
Best First Time Director
THE SOUND OF THE SEA
Shiman Hu
 
Best Indie Filmmaker
THE RED LADY
Samuel Ross
 
Best Actor
FALSIFIED
Ashley Tabatabai
 
Best Actress
VOYEUR
Stephanie Arapian
 
Best Duo
LOOK UP SON
Nicolas Desfossés, Paul Rainville
 
Best Actor in an Indie Film
HIGH IS HOME
Nicholas A. Goldreich
 
Best Actress in an Indie Film
WAITING ROOM
Ita Korenzecher
 
Best Supporting Actor
FALSIFIED
Mitchell Mullen
 
Best Young Actor
UNDER THE STARS
Karl Deleuran Lundkvist
 
Best Young Actress
UPS & DOWNS
Emma Dodici
 
Best Young Filmmaker
TENET
Jack Ridler
 
Best Editing
IT'S NOT JUST ABOUT A FILM
Chen Xu
 
Best Cinematography
FALSIFIED
Adam Lyons
 
Best Score
FALSIFIED
Howard Carter
 
Best Song
LONG GONE
Brock Daubert, Vanessa Delaine
 
Best Sound Design
TIME TRAVELLER
Jonathan Wright, Chris Doney, Matti Paalanen
 
Best Original Story
UPS & DOWNS
Laura Bretscher
 
Best Screenplay
NEW HOLLYWOOD
Rob Weinstein
 
Honorable Mention: Screenplay
STUCK WITH YOU
Robert McDorman
 
Best First Time Screenwriter
MRS. DELTA
Bettina Horton, Cleveland McLeish
 
 

We The Lion: All My Demons

Falsified - Official Trailer

Under the Stars - Official Trailer​

OUR SPONSORS & PARTNERS
LAFA19 Logo Only LQ for web darker.png

Follow us:

  • YouTube Social  Icon
Show More

Submit your film/screenplay:

Top Shorts is a FilmFreeway Gold festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int Ltd brand. All Rights Reserved.